4.2. Pravilnik o ortopedskim i drugim pomagalima, NN 62/2019
- osiguranici imaju pravo na pomagala poput pomagala za kretanje, očna i tiflotehnička pomagala, slušna i surdotehnička pomagala te na njihov popravak, rezervne dijelove i potrošni materijal
- osiguranik ima pravo na teleskopske leće, elektroničko pomagalo za povećanje kad je vidna oštrina manja od 5% (iznimno kad je vidna oštrina manja od 20% uz preporuku tiflopedagoga)
- osiguranik ostvaruje pravo na samo jedno od navedenih pomagala
- u iznimnim situacijama osiguranik može ostvariti pravo i na kontaktne leće, odnosno korekcijske leće za naočale
- osiguranik ostvaruje pravo na slušno pomagalo kada ima obostrani trajni gubitak sluha, a tonski audiogram pokazuje da je prosječni prag sluha za uho na koje bolje čuje na frekvencijama: 0,5 kHZ, 1 kHz, 2 kHz i 4 kHz za osiguranu osobu do navršene 18. godine 30 dB i više, a 40 dB i više za odrasle na istim frekvencijama.
- osigurana osoba iznad 18. godine života ima pravo na dva istovrsna slušna pomagala pod uvjetom da sa jednim slušnim pomagalom ne postiže razumljivost od najmanje 80%, pri jačini zvuka od 65 dB te kada se sa dva slušna pomagala u otežanim uvjetima poboljšava razumljivost u odnosu na jedno slušno pomagalo za najmanje 20%
- osigurane osobe koje se nalaze na kontinuiranoj slušno-govornoj rehabilitaciji odnosno osigurane osobe na redovnom školovanju (do navršene 18. godine života) imaju pravo na dva kompletna slušna pomagala
- osigurane osobe do navršene 18. godine života odnosno osigurane osobe iznad 18. godine života na redovitom školovanju imaju pravo na baterije za slušna pomagala
- osiguranici kojima je ugrađena umjetna pužnica imaju pravo na govorni procesor i rezervne dijelove za govorni procesor utvrđene u listama pomagala
4.3. Zakon o dobrovoljnom zdravstvenom osiguranju, NN 85/06, 150/08, 71/10
Pravo na besplatno dopunsko zdravstveno osiguranje imaju:
- osigurane osobe s invaliditetom koje imaju 100% oštećenja organizma, odnosno tjelesnog oštećenja prema posebnim propisima, osobe kod kojih je utvrđeno više vrsta oštećenja te osobe s tjelesnim ili mentalnim oštećenjem ili psihičkom bolešću zbog kojih ne mogu samostalno izvoditi aktivnosti primjerene životnoj dobi sukladno propisima o socijalnoj skrbi
Pravo na prihvaćanje ili odbijanje pojedinoga dijagnostičkog, odnosno terapijskog postupka
4.4. Zakon o zaštiti prava pacijenata, NN 169/04, 37/08
Čl.16. propisuje pravo na prihvaćanje ili odbijanje pojedinoga dijagnostičkog, odnosno terapijskog postupka
Pacijent ima pravo prihvatiti ili odbiti pojedini dijagnostički, odnosno terapijski postupak, osim u slučaju neodgodive medicinske intervencije čije bi nepoduzimanje ugrozilo život i zdravlje pacijenta ili izazvalo trajna oštećenja njegovoga zdravlja.
Prihvaćanje pojedinoga dijagnostičkog ili terapijskog postupka pacijent izražava potpisivanjem suglasnosti.
Obrazac suglasnosti te obrazac izjave o odbijanju pojedinoga dijagnostičkog, odnosno terapijskog postupka pravilnikom propisuje ministar nadležan za zdravstvo (u daljnjem tekstu: ministar).
Slijepa osoba, gluha osoba koja ne zna čitati, nijema osoba koja ne zna pisati i gluhoslijepa osoba, prihvaća pojedini dijagnostički, odnosno terapijski postupak izjavom u obliku javnobilježničkog akta ili pred dva svjedoka iskazanom izjavom o imenovanju poslovno sposobne osobe koja će u njeno ime prihvaćati ili odbijati pojedini takav postupak.
-
Usluge – Služba podrške “Dodir”
(ažurirano: svibanj, 2021.)Služba podrške „DODIR“ je specifična služba koja osigurava stručne i kvalitetne usluge podrške u komunikaciji, pristupu informacijama i svakodnevnom kretanju. Usluge pružaju educirani intervenori/prevoditelji, koji imaju potrebna znanja i vještine o manualnim načinima komunikacije (standardni, locirani i taktilni znakovni jezik, prstovne abecede, pisanje na dlanu i dr.) i kretanje gluhoslijepih osoba (pratnja osobe, podrška u kretanju) prilagođavajući se pritom svakoj osobi ponaosob i uvažavajući njezin način komunikacije i kretanja.
Usluga prevoditelja i intervenora je za gluhoslijepe osobe besplatna. Za ostvarivanje usluge potrebno je ispuniti Prijavnicu koja se podiže u Savezu Dodir ili u lokalnim udrugama u Zagrebu, Varaždinu, Osijeku, Splitu i Lovranu.
-
Ostale povlastice
(ažurirano: svibanj, 2021.)11.1. Usluga izdavanja potvrda za osobe s invaliditetom putem sustava e-Građani
Osobe s invaliditetom od sada imaju mogućnost putem sustava e-Građani i e-usluge Potvrde iz registra za osobe s invaliditetom zatražiti nekoliko različitih elektroničkih potvrda. Potvrde se izdaju ovisno o svrsi zahtjeva te predstavljaju dokaz o aktualnom statusu osobe u Registru osoba s invaliditetom.
Dostupne su sljedeće elektroničke potvrde:
- Potvrda u svrhu zapošljavanja – izdaje se u svrhu zapošljavanja kao dokaz o zadovoljavanju odredbi Pravilnika o sadržaju i načinu vođenja očevidnika zaposlenih osoba s invaliditetom.
- Potvrda u svrhu subvencioniranja kredita – izdaje se u svrhu subvencioniranja kredita kao dokaz o visini oštećenja organizma sukladno Zakonu o subvencioniranju stambenih kredita.
- Potvrda o upisu u Registar – izdaje se u opće svrhe kao dokaz da je osoba upisana u Registar osoba s invaliditetom.
Za korištenje elektroničkih usluga u sustavu e-Građani potrebno je posjedovati jednu od vjerodajnica (sredstvo prijave u sustav). Pritom je minimalna razina sigurnosti pri autentifikaciji korisnika za uslugu izdavanja potvrda za osobe s invaliditetom 3. razina (vjerodajnice – elektronička osobna iskaznica, token i različiti certifikati).
U slučaju nemogućnost pristupa sustavu e-Građani, usluga se i dalje može zatražiti kontaktirajući Odjel za zaštitu zdravlja vulnerabilnih skupina Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (Registar o osobama s invaliditetom).
11.2. Hrvatski autoklub – HAK
- daje popust od 50% na iznos njihove godišnje članarine
- popust mogu ostvariti osobe s utvrđenim tjelesnim oštećenjem od najmanje 50%
- pravo se ostvaruje prilikom učlanjenja ili plaćanja godišnje članarine, uz predočenje Rješenja nadležne Područne službe Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje o utvrđivanju postotka tjelesnog oštećenja
11.3. Pravno savjetovalište
Matica umirovljenika Hrvatske u sklopu projekta “Senior aktiv – Program poticanja aktivnog starenja na području Grada Zagreba” pokrenula je pravno savjetovalište u kojem pruža besplatnu primarnu pravnu pomoć umirovljenim osobama.