4.2. Pravilnik o ortopedskim i drugim pomagalima, NN 62/2019
osiguranici imaju pravo na pomagala poput pomagala za kretanje, očna i tiflotehnička pomagala, slušna i surdotehnička pomagala te na njihov popravak, rezervne dijelove i potrošni materijal
osiguranik ima pravo na teleskopske leće, elektroničko pomagalo za povećanje kad je vidna oštrina manja od 5% (iznimno kad je vidna oštrina manja od 20% uz preporuku tiflopedagoga)
osiguranik ostvaruje pravo na samo jedno od navedenih pomagala
u iznimnim situacijama osiguranik može ostvariti pravo i na kontaktne leće, odnosno korekcijske leće za naočale
osiguranik ostvaruje pravo na slušno pomagalo kada ima obostrani trajni gubitak sluha, a tonski audiogram pokazuje da je prosječni prag sluha za uho na koje bolje čuje na frekvencijama: 0,5 kHZ, 1 kHz, 2 kHz i 4 kHz za osiguranu osobu do navršene 18. godine 30 dB i više, a 40 dB i više za odrasle na istim frekvencijama.
osigurana osoba iznad 18. godine života ima pravo na dva istovrsna slušna pomagala pod uvjetom da sa jednim slušnim pomagalom ne postiže razumljivost od najmanje 80%, pri jačini zvuka od 65 dB te kada se sa dva slušna pomagala u otežanim uvjetima poboljšava razumljivost u odnosu na jedno slušno pomagalo za najmanje 20%
osigurane osobe koje se nalaze na kontinuiranoj slušno-govornoj rehabilitaciji odnosno osigurane osobe na redovnom školovanju (do navršene 18. godine života) imaju pravo na dva kompletna slušna pomagala
osigurane osobe do navršene 18. godine života odnosno osigurane osobe iznad 18. godine života na redovitom školovanju imaju pravo na baterije za slušna pomagala
osiguranici kojima je ugrađena umjetna pužnica imaju pravo na govorni procesor i rezervne dijelove za govorni procesor utvrđene u listama pomagala
4.3. Zakon o dobrovoljnom zdravstvenom osiguranju, NN 85/06, 150/08, 71/10
Pravo na besplatno dopunsko zdravstveno osiguranje imaju:
osigurane osobe s invaliditetom koje imaju 100% oštećenja organizma, odnosno tjelesnog oštećenja prema posebnim propisima, osobe kod kojih je utvrđeno više vrsta oštećenja te osobe s tjelesnim ili mentalnim oštećenjem ili psihičkom bolešću zbog kojih ne mogu samostalno izvoditi aktivnosti primjerene životnoj dobi sukladno propisima o socijalnoj skrbi
Pravo na prihvaćanje ili odbijanje pojedinoga dijagnostičkog, odnosno terapijskog postupka
4.4. Zakon o zaštiti prava pacijenata, NN 169/04, 37/08
Čl.16. propisuje pravo na prihvaćanje ili odbijanje pojedinoga dijagnostičkog, odnosno terapijskog postupka
Pacijent ima pravo prihvatiti ili odbiti pojedini dijagnostički, odnosno terapijski postupak, osim u slučaju neodgodive medicinske intervencije čije bi nepoduzimanje ugrozilo život i zdravlje pacijenta ili izazvalo trajna oštećenja njegovoga zdravlja.
Prihvaćanje pojedinoga dijagnostičkog ili terapijskog postupka pacijent izražava potpisivanjem suglasnosti.
Obrazac suglasnosti te obrazac izjave o odbijanju pojedinoga dijagnostičkog, odnosno terapijskog postupka pravilnikom propisuje ministar nadležan za zdravstvo (u daljnjem tekstu: ministar).
Slijepa osoba, gluha osoba koja ne zna čitati, nijema osoba koja ne zna pisati i gluhoslijepa osoba, prihvaća pojedini dijagnostički, odnosno terapijski postupak izjavom u obliku javnobilježničkog akta ili pred dva svjedoka iskazanom izjavom o imenovanju poslovno sposobne osobe koja će u njeno ime prihvaćati ili odbijati pojedini takav postupak.
Dokumentaciju za izdavanje iskaznice za osobe s invaliditetom potrebno je dostaviti na adresu: Agencija za obalni linijski pomorski promet PP 8 10 002 Zagreb
Naknada za izdavanje Iskaznice za OSI
Naknada za izdavanje Iskaznice za OSI je 80,00 kuna.
Podaci za plaćanje:
PRIMATELJ: DRŽAVNI PRORAČUN
IBAN: HR12 1001 0051 8630 00160
Model: HR65
Poziv na broj: 7005-531-OIB korisnika povlastice
Iznos: 80,00 kuna
Opis plaćanja: Iskaznica za OSI
Provjera u Hrvatskom registru o osobama s invaliditetom
Korisnici mogu provjeriti svoj status u ROI na poveznicama:
[trx_table align=”center”]Ako osoba nije upisana u ROI,
dokumentaciju o stupnju invalidnosti odnosno invaliditetu može dostaviti
na e-mail adresu invaliditet@hzjz.hr ili poštom na adresu: Hrvatski zavod za javno zdravstvo (za ROI),
Rockefellerova 7, 10000 Zagreb“, n/r Martina Ivanić,
Hrvatski registar o osobama s invaliditetom.[/trx_table]
8.5. HŽ putnički prijevoz
Savez Dodir je 30. svibnja 2018. potpisao ugovor sa HŽ Putničkim prijevozom prema kojem članovi Saveza Dodir, tj. gluhoslijepi članovi lokalnih udruga u Zagrebu, Varaždinu, Osijeku, Splitu i Lovranu ostvaruju 50% jeftinije karte za sebe i 50% jeftiniju kartu za pratnju. Za ostvarenje prava potrebno je ispuniti Zahtjev za izdavanje pametne kartice te uz njega priložiti sliku i 50kn. Popust se ostvaruje kupnjom ”pametne kartice” s profilom ”Hrvatski savez gluhoslijepih osoba Dodir” na putničkim blagajnama HŽ Putničkog prijevoza. Osnova za kupnju profila na ”pametnoj kartici” je predočenje članske iskaznice. Popust se ostvaruje za kupnju karata u redovitim vlakovima unutarnjeg prometa (u Hrvatskoj).
Kako ostvariti pravo?
Potrebno je ispuniti Zahtjev za izdavanje pametne kartice te uz njega priložiti sliku i 50kn. Popust se ostvaruje kupnjom ”pametne kartice” s profilom ”Hrvatski savez gluhoslijepih osoba Dodir” na putničkim blagajnama HŽ Putničkog prijevoza. Osnova za kupnju profila na ”pametnoj kartici” je predočenje članske iskaznice. Popust se ostvaruje za kupnju karata u redovitim vlakovima unutarnjeg prometa (u Hrvatskoj). Ova povlastica traje godinu dana, zaključno do 30. svibnja 2019. godine te se može koristiti za neograničen broj putovanja.
Koraci za ostvarivanje prava:
Ispuniti Zahtjev za izradu pametne kartice
Zajedno sa Zahtjevom, pripremiti sliku i 50 kn
Zahtjev, sliku i 50 kn predati na putničkoj blagajni HŽ putničkog prijevoza
Čekati otprilike 7 dana da se pametna kartica izradi
Podići pametnu karticu
Svaki put pri kupnji karata za vlak, pokazati pametnu karticu i člansku iskaznicu
Tko može predati Zahtjev?
Gluhoslijepi članovi lokalnih udruga u Zagrebu, Varaždinu, Osijeku, Splitu i Lovranu
Gdje uzeti Zahtjev?
Zahtjev za izdavanje pametne kartice možete tražiti u Vašoj lokalnoj Udruzi ili na putničkim blagajnama HŽ putničkog prijevoza.
Ako trebate pomoć u ostvarivanju ove povlastice, možete se javiti u najbližu lokalnu udrugu gluhoslijepih osoba, na mail sociokontakt@dodir.hr ili na broj telefona 091 610 6377.
8.6. Croatia Airlines
od 27. listopada 2002. godine omogućila 50% jeftinije letove za gluhoslijepu osobu i njenu pratnju u poslovnoj klasi – CLDOM/CLDOM 1 i ekonomskoj klasi-YLDOM/YLDOM1 i BLDOM/BLDOM (samo za domaće letove)
za ostvarenje povlastice potrebno je predočenje članske iskaznice
8.7. Sporazum o prijevozu gluhoslijepih osoba između Grada Osijeka i GPP- a
[trx_table align=”center”]Temeljem Sporazuma zaključenog između Grada Osijeka i GPP- a i gluhoslijepe osobe mogu naručiti kombi vozilo koje prevozi osobe s invaliditetom. Dakle, prijevoz kombi vozilom koriste isključivo osobe s invaliditetom i to: osobe s 80%-nim i većim oštećenjem organa za kretanje, odnosno osobe koje se kreću u invalidskim kolicima i uz pomoć ortopedskih pomagala za kretanje i osobe koje su u pratnji korisnika prijevoza. [/trx_table]
GPP organizira prijevoz korisnika prijevoza u vrijeme, kako slijedi:
radnim danima od 07.00 – 22.00
subotom, nedjeljom i blagdanima od 08:00 – 12:00 sati i od 19:00 – 22:00 sata, sukladno potrebama i dogovoru.
Narudžba za prijevoz korisnika dogovara se dispečerom za prijevoz osoba s invaliditetom, u radne dane od 08:00 do 12:00 sati, telefonom jedan dan ranije.
Za prijevoz nedjeljom i ponedjeljkom narudžba se upućuje petkom, a za prijevoz neradnim danima i blagdanima, narudžba se prima radnim danom, uoči istih.
osobe s invaliditetom od 70% i većim te jedan pratitelj ne plaćaju turističku pristojbu prema Zakonu o turističkoj pristojbi
Zakon o HRT-u (ažurirano: svibanj, 2021.)
9.1. Odluka Nadzornog odbora HRT-a o oslobađanju plaćanja mjesečne pristojbe
Sukladno Odluci Nadzornog odbora HRT-a od 21. listopada 2016. godine o utvrđivanju mjesečne pristojbe koja se plaća HRT-u za 2017. godinu i povlasticama za određene kategorije obveznika plaćanja mjesečne pristojbe, a temeljem članka 35. Zakona o HRT-u (NN 137/10, 76/12, 78/16 i 46/17), obavještavamo Vas da pravo na oslobađanje plaćanja mjesečne pristojbe ostvaruju punoljetne osobe – članovi Udruga osoba s invaliditetom (najmanjim 80 posto).
Tko ostvaruje pravo na oslobađanje plaćanja mjesečne pristojbe u visini od 50 posto?
Osobe s dijagnozama oboljenja:
mišićna distrofija i srodna neuromišićna oboljenja;
cerebralna ili dječja paraliza s oštećenjem organa za kretanje preko 80 posto
paraplegija (i hemiplegija); tetraplegija; sc. multiplex; amputacija donjih ekstremiteta s oštećenjem organa za kretanje preko 80 posto
100 posto gluhe osobe (100 posto oštećenje sluha)
Tko ostvaruje pravo na oslobađanje plaćanja mjesečne pristojbe u cijelosti?
100 posto slijepe osobe
osobe s invaliditetom I i II grupe (100 posto invaliditeta) koje primaju invalidske naknade kao ratni ili mirnodopski vojni invalidi ili invalidi policije (ne i civilni)
bolesnici koji se liječen dijalizom bubrega
gluhoslijepe osobe koje po jednom od oštećenja, gluhoća ili sljepoća, imaju 100 posto oštećenja
Kako ostvariti pravo?
Za dokazivanje prava na povlastice od plaćanja mjesečne pristojbe potreban je novi obrazac liječničke svjedodžbe . Više nije potrebna ovjera udruge. Osoba sada samostalno šalje ovaj obrazac HRT-u uz obvezan potpis i žig vašeg liječnika specijaliste koji vam upisuje dijagnozu i postotak invaliditeta.Koraci za ostvarivanje prava:
Preuzimanje praznog obrasca Liječničke svjedodžbe s interneta ili u lokalnoj udruzi
Ovjera Liječničke svjedodžbe kod liječnika
Slanje Liječničke svjedodžbe HRT-u na adresu: RJ RTV Pristojba Prisavlje 3, 10 000 Zagreb
Kako do informacija?
Detaljnije informacije možete naći na internetskoj stranici Hrvatske radiotelevizije ili saznati pozivom na info telefone: 01/634 2634, 01/634 3586.
Služba podrške „DODIR“ je specifična služba koja osigurava stručne i kvalitetne usluge podrške u komunikaciji, pristupu informacijama i svakodnevnom kretanju. Usluge pružaju educirani intervenori/prevoditelji, koji imaju potrebna znanja i vještine o manualnim načinima komunikacije (standardni, locirani i taktilni znakovni jezik, prstovne abecede, pisanje na dlanu i dr.) i kretanje gluhoslijepih osoba (pratnja osobe, podrška u kretanju) prilagođavajući se pritom svakoj osobi ponaosob i uvažavajući njezin način komunikacije i kretanja.
Usluga prevoditelja i intervenora je za gluhoslijepe osobe besplatna. Za ostvarivanje usluge potrebno je ispuniti Prijavnicu koja se podiže u Savezu Dodir ili u lokalnim udrugama u Zagrebu, Varaždinu, Osijeku, Splitu i Lovranu.
Ostale povlastice (ažurirano: svibanj, 2021.)
11.1. Usluga izdavanja potvrda za osobe s invaliditetom putem sustava e-Građani
[trx_table align=”center”]Osobe s invaliditetom od sada imaju mogućnost putem sustava e-Građani i e-usluge Potvrde iz registra za osobe s invaliditetom zatražiti nekoliko različitih elektroničkih potvrda. Potvrde se izdaju ovisno o svrsi zahtjeva te predstavljaju dokaz o aktualnom statusu osobe u Registru osoba s invaliditetom.[/trx_table]
Dostupne su sljedeće elektroničke potvrde:
Potvrda u svrhu zapošljavanja – izdaje se u svrhu zapošljavanja kao dokaz o zadovoljavanju odredbi Pravilnika o sadržaju i načinu vođenja očevidnika zaposlenih osoba s invaliditetom.
Potvrda u svrhu subvencioniranja kredita – izdaje se u svrhu subvencioniranja kredita kao dokaz o visini oštećenja organizma sukladno Zakonu o subvencioniranju stambenih kredita.
Potvrda o upisu u Registar – izdaje se u opće svrhe kao dokaz da je osoba upisana u Registar osoba s invaliditetom.
Za korištenje elektroničkih usluga u sustavu e-Građani potrebno je posjedovati jednu od vjerodajnica (sredstvo prijave u sustav). Pritom je minimalna razina sigurnosti pri autentifikaciji korisnika za uslugu izdavanja potvrda za osobe s invaliditetom 3. razina (vjerodajnice – elektronička osobna iskaznica, token i različiti certifikati).
U slučaju nemogućnost pristupa sustavu e-Građani, usluga se i dalje može zatražiti kontaktirajući Odjel za zaštitu zdravlja vulnerabilnih skupina Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (Registar o osobama s invaliditetom).
11.2. Hrvatski autoklub – HAK
daje popust od 50% na iznos njihove godišnje članarine
popust mogu ostvariti osobe s utvrđenim tjelesnim oštećenjem od najmanje 50%
pravo se ostvaruje prilikom učlanjenja ili plaćanja godišnje članarine, uz predočenje Rješenja nadležne Područne službe Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje o utvrđivanju postotka tjelesnog oštećenja
11.3. Pravno savjetovalište
Matica umirovljenika Hrvatske u sklopu projekta “Senior aktiv – Program poticanja aktivnog starenja na području Grada Zagreba” pokrenula je pravno savjetovalište u kojem pruža besplatnu primarnu pravnu pomoć umirovljenim osobama.