Otvorili smo crveno-bijela vrata!
Danas je u Kući ljudskih prava u Zagrebu Hrvatski savez gluhoslijepih osoba Dodir održao konferenciju pod nazivom Otvorimo crveno-bijela vrata.
Prikazani su rezultati programa “Održimo neovisnost” koji je uz podršku Ministarstva za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku proveden od 2014.-2017.
Projektom je proširena mreža socijalnih usluga, osigurano pravo na pristup informacijama te omogućeno aktivno sudjelovanje gluhoslijepih osoba u životima njihovih lokalnih zajednica. Poticano je samozastupanje i zagovaranje prava te uključivanje gluhoslijepih osoba u procese donošenja legislativnih odluka, prema načelu “Ništa o nama bez nas”, što je bio poticaj za održavanje drukčije konferencije koju su vodile isključivo gluhoslijepe osobe – Josip Tonžetić (26), gluhoslijepi student, Damir Prevarek (47), koji ima tri različita zanimanja, Marija Ibriks (67), koja usprkos gluhosljepoći svakodnevno obrađuje vrt i vrsna je kuharica najzdravijih i najegzotičnijih obroka, Kristijan Bezuh (36) koji ne vidi i ne čuje, a izvrstan je glumac, slikar i ilustrator… i drugi korisnici programa kojim je potaknuta njihova samostalnost i uključivanje u život zajednice.
Događaj je bio prilika za upoznavanje malo drugačijeg svijeta, svijeta tame i tišine, ali i prikaz ostvarivanja potencijala, stvaranja mogućnosti i svakodnevne borbe za neovisnost jedne od socijalno najugroženijih skupina našeg društva.
Cijelu su konferenciju vodile gluhoslijepe osobe, a prigodan je domjenak poslužen uz poveze za oči pa su uzvanici nakratko dobili priliku za spoznaju svijeta iz perspektive osoba sa senzoričkim oštećenjima.
Tijekom posljednje tri godine u izravan je rad bilo uključeno oko 100 gluhoslijepih osoba, a kroz Centar za prevođenje hrvatskog znakovnog jezika i Službu podrške ostvarene su 33.000 sati prevođenja, uz podršku u komunikaciji i kretanju gluhoslijepim osobama. Tečaj znakovnog jezika koji Savez Dodir provodi već 15 godina u posljednje je tri godine upisalo oko 2800 polaznika u 6 gradova (Osijek, Vinkovci, Zagreb, Varaždin, Čakovec, Split). Održano je više od 80 edukativnih radionica u dječjim vrtićima, osnovnim i srednjim školama, fakultetima i javnim ustanovama, a u provedbu projekta uključeno je i oko 100 volontera.